A tél beköszöntével és a hosszan tartó fagyok esetén egyre többen merészkednek jégre a befagyott tavakra. Nem árt azonban az óvatosság, hiszen ilyenkor balesetek is nagy eséllyel történhetnek.
A téli hónapok alatt csökken a levegő hőmérséklete, és amikor az fagypont alá süllyed – és tartósan marad is– a szabad vizek felülete fagyásnak indul, sokakat csábít ki korcsolyázni, csúszkálni a felületükre. Azonban ilyenkor sem árt elég óvatosnak, és körültekintőnek lenni. A jég vastagsága nagymértékben befolyásolja a bekövetkezett balesetek számát. Előfordulhat, hogy a jég vastagságát nem jól mérjük fel. A sűrű hótakaró alatt mindig vékonyabb a jégréteg. Sebes folyású vizeken, patakbetorkollásoknál, peremeknél, folyókanyarok külső oldalán szintén vékonyabb lehet a jég vastagsága. Az állóvizek jege akkor tekinthető kellő szilárdságúnak, ha vastagsága eléri vagy meghaladja a tíz centimétert. A Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság felhívja a jégre merészkedők figyelmét az alábbiakra:
- Ha ismeretlen a jégfelület vastagsága, akár kopogtatással vizsgálja meg
- Kerüljük a repedéseket, töréseket
- Tartsunk meg a kellő távolságot egymást közt a jégen
- Recsegéssel „jelez” a jég ezt mindig vegyük komolyan
Ha megreped alattunk a jég, akkor feküdjünk hasra és lassú mozdulattal kússzunk a part felé.
Egyedül, sötétben, korlátozott látási viszonyok mellett, és folyó vizeken soha ne merészkedjünk a jégre!
Reméljük, hogy ez a pár jó tanács minden korcsolyázó hasznára válik. A téli örömök valóban maradjanak meg örömnek, és ne alakuljanak át tragédiává.
Link:
Továbbiak
MEGHÍVÓ
Álláspályázat Anyakönyvvezető és igazgatási ügyintéző
Értesítés a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény kifizetéséről